Mielőtt elhisszük, hogy idén tavasszal majdnem minden kinyílt, vigyázó szemeinket Londonra érdemes vetni: az abszurd humorú sci-fi és a nyersen édes punk-történelem összefonódása csak május 9-én kezdi virágkorát. Akár megrögzött mozirajongó vagy, akár nehéz kirángatni a kanapéról – lesd meg, miért NEM ez a film az, amit érdemes kihagyni egy baráti mozizáson.

1. A rendezőnek, John Cameron Mitchellnek egyszerűen nem megy a hibázás

Hogyan is menne, amikor rögtön Szűz Máriaként kezdte a karrierjét? (Jó, egy fiúiskolai darabban, 11 évesen.) Bár ezért az alakításért még nem kapott díjat, rendezőként annál sikeresebb: a Hedvig és a mérges csonk, a Shortbus és az Engedd el! kitörő sikert arattak a kritikusok és a nézők körében is – az Így csajozz egy földönkívülivel pedig ötvözi mindazt, amiért szeretjük: a naturális tabudöntögetést, az őszinte humort és a dübörgő képi világot.

2. Látványvilág, ami nem tűr sztereotípiákat

A film abba a korba visz vissza, amikor a punk még nem divat volt, hanem mozgalom – épp ezért nem rugaszkodik el az egyenruhájukat házilag szétszabdaló és az otthoni biztosítótű-készletet kifosztó fiatalok 1977-es valóságától. A szürke londoni külvárossal, Croydonnal remek kontrasztot alkotott a háromszoros Oscar-díjas jelmeztervező, Sandy Powell: a jólfésültségüket épphogy levetkőző bulizó kamaszok és a neonszínű, tapadós latexruhában feltűnő űrlények egyedi keveredése esszenciálisan határozzák meg a filmet.

3. Elle Fanning üstökösként tör ki a nővére árnyékából

Mondhatnánk, hogy már sokszor megtette, de az alig 20 éves tehetség végre egy egész filmet beragyoghat azzal a magától értetődő ártatlansággal, ami az egész játékát annyira élővé teszi. Mesterien adagolja ezt az adottságát a történet lázadó jeleneteihez – és talán a karaktere az egyetlen ok, amiért Dakota az eszünkbe juthat: ahogy 2010-ben a The Runaways kamasz glam rock királynőjét alakította, hasonlóan utánozhatatlan hangulatot teremtett. Hiába, a vérükben van.

4. Soundtrack egy mondatban: a punk 40 éve született, de ma is épül

Ami a punkot illeti, egy kis kötelező Sex Pistols után még ezen az alternatív műfajon belül is az alternatív előadók kerülnek előtérbe a Damned és a Homosexuals gyöngyszemeivel – ráadásként pedig egy kitalált zenekar, a Dyschords, aminek dalaiból a rendező szerint ha „néhány egy 1977-es lemezen kötött volna ki, észre se vennéd, hogy nem igaziak”. Ehhez jönnek még a szirénszerű galaktikus vokális dallamok, amelyeket az egyik főszereplő hiába keres a lemezboltban – szerencsére mi megtalálhatjuk.

5. Így még sosem láttad Nicole Kidmant

„…Ittam, káromkodtam, dühöngve és mocskosan.” – így oldotta meg a producer, Howard Gertler azt a feladatot, amikor Kidman megkérte, tegyen úgy, mintha ő játszaná a karaktert. Mint kiderült, a szerep mindkettejüknek testhezálló volt – szerencsére mégis az ausztrál színészlegendánál maradt, aki szinte felismerhetetlenre sminkelve játssza a hisztérikus punk menedzsert, aki Vivienne Westwood keze alá juttatja a kellően egyedi feltörekvő zenészeket. Igazi jutalomjáték, ami egy földönkívülivel kiegészülve főnyereménnyé alakul.

Barta Eszter







Oszd meg másokkal is!

További cikkek


Mit ér a mozi, ha európai, avagy Hollywood máshogy gurul szerelembe?

Mit ér a mozi, ha európai, avagy Hollywood máshogy gurul szerelembe?

Hasonló téma, hasonlóan vicces feldolgozásban – mégis behunyt szemmel is megmondanánk: hollywoodi vagy európai filmről van szó.A Szerelembe gurulva például bármennyire is univerzális témákat feszeget – szerelem, hazugság, kapuzárási pánik –, velejéig franciául teszi. Franck Dubosctól nem is várnánk mást. Vajon miért szeretjük másképp ezt a filmet, mint a hollywoodi produkciókat?

Első alkalommal szerepel magyar film a Dubai nemzetközi filmfesztiválon!

Hatodik alkalommal rendezik meg az Egyesült Arab Emirátusokban a Dubai Nemzetközi Filmfesztivált, amelyre első alkalommal válogattak be magyar filmet a HungariCom Kft. nevezésének köszönhetően. Fonyó Gergely Made in Hungária című musical-vígjátékát megelőzően hazai film még nem szerepelt az igen dinamikusan fejlődő fesztivál programjában.

Gurulós mese a szerelemről

Gurulós mese a szerelemről

Volt egyszer egy sármos férfi, akinek tökéletesre csiszolt világa hazugságok sorozatára épült. Minden apró, közepes és nagy hazugság hódítások sokaságával és az örök ifjúság illúziójával kecsegtetett, mígnem egy napon váratlanul és kíméletlenül megérkezett a szerelem. Ezt már nem tudta lábon kihordani: gurulva száguldott végzete felé.

Mindennapi hazugságaink

Mindennapi hazugságaink

Adott a story: egy férfi azért, hogy megszerezze a vágyott nő szerelmét, belekeveredik egy ócska hazugságba és bennragad. Ilyenkor sokan mászunk fel a magasztos erkölcs magaslatára és onnan magabiztosan ítélkezünk. Állítjuk, hogy mi aztán soha nem vernénk át a másikat, még akkor sem, ha egy álomnő vagy egy álompasi elérése lenne a tét. Jönnek a szónoklatok, miszerint csak saját nyers valónk megmutatása érdemel viszont szerelmet.

Mi lett volna belőled, ha nem találkozol egy bizonyos személlyel?

Mi lett volna belőled, ha nem találkozol egy bizonyos személlyel?

Azt akartam, hogy a film hatást gyakoroljon a szerelembe esésről álmodó fiatalokra és az első szerelmükre visszaemlékező idősebbekre is. Interjú Hugo Gélin rendezővel Szerelem második látásra - már a mozikban

Nem fogod kitalálni, ki lepte meg Jennifer Anistont egy pohár tequilával interjú közben.

Nem fogod kitalálni, ki lepte meg Jennifer Anistont egy pohár tequilával interjú közben.

Nem fogod kitalálni, ki lepte meg Jennifer Anistont egy pohár tequilával interjú közben.