Hasonló a hasonlónak örül (similis simili gaudet) – tartja a latin. Ugyanakkor „az ellentétek vonzzák egymást” igazságát is számtalanszor hallotta minden szerelmes, aki hazavitte már bemutatni egy kicsit is „más” választottját.
Az Így csajozz egy földönkívülivel című film ebben a kérdésben nem adja meg a kényelmes, előre gyártott választ , de hozzásegít minket ahhoz, hogy megtaláljuk e téren a nekünk rendelt igazságot.
Te kit szeretsz?
A film felteszi nekünk azt a már-már filozofikus – vagy egyszerűen csak pofátlanul egyszerű – kérdést, hogy igazából a tőlünk gyökeresen eltérő másikban önmagunkat, netán a hozzánk hasonló értékrendűben az izgalmasan különbözőt keressük-e?
Kémiai képlet
Vajon azért működik-e köztünk a kémia egy „mi köreinkből való lánnyal/fiúval”, mert benne hozzánk mérve több a hasonlóság, mint a különbözőség? És vajon egy nagyon más világból érkezett választottban nem magunkat keressük –e, hogy aztán a végén végül megtalálva azt, amit kerestünk, önnön magunkba szeressünk?
Meddig tekintjük pezsdítőnek a különbözőséget és mikortól lesz ridegen idegen számunkra a másik világ? Tényleg annyira vonzó, ha a másikban saját magunkat pillantjuk meg, vagy inkább idegesítő ez az őrült párhuzam?
Kétismeretlenes egyenlet
Bonyolult dolog? De, hát ki állította azt, hogy a szerelem nem az! Másfelől meg – akik már átélték, pontosan tudják, miről beszélek –, a szerelem a világ legegyszerűbb kétismeretlenes, elsőfokú egyenlete. Szeretni és szeretve lenni. Ennyi az egész.
Ha nem hiszed, kerülj közelebb a saját válaszaidhoz a moziban!
Bakos Mónika