Nicole Kidman

Nemcsak a húszéveseké a világ… a PUNK főleg nem! Mondhatnánk, mai napig ül világunk romjain a vén kujon és féktelen dobolásba kezd, ha elege van a közhelyekből, a jólfésült hazugságokból, az elegáns unalomból és az egyenlőség mítoszából. Lázadásnak indult, alternatívként él tovább: skatulyák és szlogenek nélkül. Az csak hab a tortán, hogy a földönkívüliek is ide jönnek lázadni és kiderül, totál punk-kompatibilisek. Aztán bekúszik az ötödik elem és mindent visz.

Csoda, hogy ez a film a 40-50-es generációt sem hagyja hidegen?

Ne tévesszen meg senkit a csacsi sztori! Klasszikus történet, egy kis csavarral: az űrlények lehetnek különlegesek és érdekesek önmagukban is. E.T. ’82-ben érkezett hozzánk és kétségkívül nyomot hagyott. Ma már klasszikusnak számít, de nem különlegesnek. Az Így csajozz egy földönkívülivel! Zan-je viszont kicsit sem lóg ki a londoni punk társaságból, ettől válik különlegessé.

A másik világból jövő érzékei saját világunk elleni lázadásunkat tekintik természetesnek. Űrlénnyé kell válnunk ahhoz, hogy rádöbbenjünk: amit a 70-es évek fiatal generációja a levegővételért akkor tett, az ma sem kevésbé aktuális? Vajon a lázadás tényleg a rend megbontása vagy éppen rendcsinálás? Vagy a szokatlan külsőségekben is megmutatkozó punk valójában belső világunk romjait teszi láthatóvá, hallhatóvá? Meddig lehet mentségünk az önámításra?

A kérdések, amelyektől a punk iránt ma sem vagyunk közömbösek, sokféle választ várnak. A film egyről mindenképpen gondoskodik: van valami, ami világokon, határokon és értékrendek megkérgesedett rétegein keresztül is átmenthető. Még mielőtt közhelyesen rávágnánk, hogy persze: ez csakis a szerelem lehet, nézzük végig az alternatívok üzeneteit Woodstocktól a slampoetry még zizegő kultúrájáig! Ez a zsigeri érzés képes átmenteni hülyeségeink gettóin, gyávaságunk, konformizmusunk csapdáin.

Így működik az emberi kultúra és ezt a messziről jött Zan ösztönösen megérzi. A természet ellen nem emelhetünk kifogást, az emberi érzéseket pedig nincs hatalom, ami kétségbe vonhatja és számon kérheti. Tényleg űrlények kellenek vagy Nicole Kidman zseniális jelenléte, hogy ez igaz legyen? Aki azt hiszi, hogy az Így csajozz egy földönkívülivel! a tinik és huszasok filmje, az nem ismeri eléggé a punkot. Legjobb lenne, ha a látványos mozgások, a feszülő latexruhák és a néha idióta angol humor nem tántorítanák el a punk-nemzedéket sem egy kis nosztalgiázástól.

Izgalmas látvány, hogy a szerelem viszi át a punkot a túlsó partra.

Gáspár Kinga







Oszd meg másokkal is!

További cikkek


Nyerj Audi A1 tesztvezetést a Szerelem második látásra című filmmel!

Ismét újabb fesztivál siker elé néz Csupó Gábor filmje az Immigrants – Jóska menni Amerika!

A Hank Azaria és Eric McCormack közremûködésével megelevenedõ Jóska és Vlad kalandjai a november folyamán három rangos fesztiválon is jelentõs sikert értek el. ...

Földönkívüli heppiend

Földönkívüli heppiend

Nehéz megmondani, mitől durran be fejünkbe a szerelem és köti le az összes szabadgyököt, amivel addig bátran rendelkezhettünk. Van, amikor az egyformaság, máskor pont az ellentét vonz: a lényeg, hogy megfordít bennünk valamit ez a lassú lefolyású, univerzális mámor. Nekünk földönkívüli élmény, de milyen lehet egy földönkívülinek, aki éppen csak beteszi a lábát egy londoni külvárosba és máris belegabalyodik egy helyi srácba? Na, ez punk!

Mit ér a mozi, ha európai, avagy Hollywood máshogy gurul szerelembe?

Mit ér a mozi, ha európai, avagy Hollywood máshogy gurul szerelembe?

Hasonló téma, hasonlóan vicces feldolgozásban – mégis behunyt szemmel is megmondanánk: hollywoodi vagy európai filmről van szó.A Szerelembe gurulva például bármennyire is univerzális témákat feszeget – szerelem, hazugság, kapuzárási pánik –, velejéig franciául teszi. Franck Dubosctól nem is várnánk mást. Vajon miért szeretjük másképp ezt a filmet, mint a hollywoodi produkciókat?

A különbözőség egyformasága

A különbözőség egyformasága

Hasonló a hasonlónak örül (similis simili gaudet) – tartja a latin. Ugyanakkor „az ellentétek vonzzák egymást” igazságát is számtalanszor hallotta minden szerelmes, aki hazavitte már bemutatni egy kicsit is „más” választottját.

Első alkalommal szerepel magyar film a Dubai nemzetközi filmfesztiválon!

Hatodik alkalommal rendezik meg az Egyesült Arab Emirátusokban a Dubai Nemzetközi Filmfesztivált, amelyre első alkalommal válogattak be magyar filmet a HungariCom Kft. nevezésének köszönhetően. Fonyó Gergely Made in Hungária című musical-vígjátékát megelőzően hazai film még nem szerepelt az igen dinamikusan fejlődő fesztivál programjában.